Bugun...


Barış Bilgin


Keşfedilmeyi Bekleyen Ardahan
Tarih: 17-09-2017 23:10:00 Güncelleme: 17-09-2017 23:10:00


Doğa dokusunu bozacak bir fabrikanın dahi kurulmamasından Ardahanlılar olarak yakınırken, fabrika atıklarından, dumanından zehir soluyan iller, Ardahan’a özenirken; ülkemiz henüz keşfedilmemiş ve varlığının farkına varılmamış zenginliklerle dolu. Buna önemli bir örneği de Ardahan oluşturuyor. Ardahan, içinde barındırdığı, doğal zenginlikler, güzellikler ve bozulmamış dokusu ile geleceğin ciddi bir turizm merkezi olma önceliğini taşıyor.


İki sınır kapısıyla Gürcistan'a komşu olmanın yanında yeni açılan Aktaş Gümrük Kapısı-Gürcistan sınır kapısı da, ilimize ve yöreye gelecek hareketliliğin adeta habercisi durumda.


Çok büyük oranda göç veren Ardahan'ın, hem göçü durdurma hem de ters göç yaratmaya yönelik çalışmalar sürerken; son 5 yıl içerisinde eğitimde de atak yapıp son sıralardan kurtulduğunu görebilirsiniz.
Bunun en son örneğini Ardahan Yatırım Konferansı oluşturdu. Ülkemizin kendi alanında uzman insanlarının katıldığı Ardahan'da gerçekleştirilen bu konferansta, yöre ekonomisinin canlandırılması, göçün durdurulması ve tersine çevrilmesi konuları ele alınarak ortaya somut projeler konuldu.


Çıldır Gölü, Doğu Anadolunun Van Gölünden sonra en büyük gölü olma özelliğine sahip Çıldır Gölü Ardahan ve Kars il sınarları içinde yer almaktadır. Anadolumuzun en güzel gölleri arasında yer alan Çıldır Gölü bir doğa harikasıdır. 123 km kare alana sahip bu göl Doğu Anadolu Bölgesinin en büyük tatlı su gölüdür. Deniz seviyesinden yüksekliği 1959 metredir. En derin noktası 43 metre olan bu göl karstik bir oluşuma sahiptir. 

 

Çıldır Gölü'nün uluslararası markaya dönüştürülmesi ve turist çekmesi için, 2017 yaz sezonunda yapılan iskele ve gezi tekneleri çıldır gölünü ilgi odağı yaparken; geçtiğimiz yıllara oranla, 5 katı yerli turist çekmeyi başardığını gördük.

 

Gerçekten de denizden yaklaşık 1959 metre yükseklikte, kışın bir metre kalınlığında buzlaşan, 123 kilometre kare büyüklüğünde ki Çıldır gölü, bozulmamış doğası, ender ve aynı zamanda çok lezzetli balıkları, ulaşım kolaylığı ile kış sporlarının yapılabileceği dünyada bulunan dört gölden birini oluşturuyor.


Bu hazır projenin, küçük bir hamle ile hayata geçirilmesiyle, Ardahan, Kafkasların kapısı olma özelliği yanında, yörenin marka adayı olan Çıldır gölü sayesinde de, atak yaparak ekonomik, turizm alanlarında da hak ettiği konumu yakalayabileceğini görüyorum.


Burada, en önemli nokta, sivil toplum kuruluşlarının, bürokrasinin, bilim adamlarının, iş adamlarının ve yerel yönetimlerin bir uyum içinde hareket etmeleri. Yoksa, un, şeker, ateş gibi tüm malzemeler hazır, sadece helvayı yapmak geride kalan...

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • mezuniyet
  mezuniyet
 • Ardahan BAl'ın Tadını Sevdi...
  Ardahan BAl'ın Tadını Sevdi...
 • ARDA-FED
  ARDA-FED
 • Ardahan'da 23 Nisan Etkinlikleri...2016
  Ardahan'da 23 Nisan Etkinlikleri...2016
 • Ardahan Kura Nehri Yine Coştu...
  Ardahan Kura Nehri Yine Coştu...
 1. mezuniyet
 2. Ardahan BAl'ın Tadını Sevdi...
 3. ARDA-FED
 4. Ardahan'da 23 Nisan Etkinlikleri...2016
 5. Ardahan Kura Nehri Yine Coştu...
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Öğretmen İçin Çal Ardahan 2015
  Öğretmen İçin Çal Ardahan 2015
 • kobanı için Ardahan'da eylem yapıldı
  kobanı için Ardahan'da eylem yapıldı
 • Selçuk Yıldız Mardin Kapısı
  Selçuk Yıldız Mardin Kapısı
 • Ardahan bülbülan festivali 8
  Ardahan bülbülan festivali 8
 • Ardahan Bülbülan Festivali 7
  Ardahan Bülbülan Festivali 7
 • ardahan bülbülan festival 6
  ardahan bülbülan festival 6
 1. Öğretmen İçin Çal Ardahan 2015
 2. kobanı için Ardahan'da eylem yapıldı
 3. Selçuk Yıldız Mardin Kapısı
 4. Ardahan bülbülan festivali 8
 5. Ardahan Bülbülan Festivali 7
 6. ardahan bülbülan festival 6
VİDEO GALERİ
YUKARI